Ako pestovať a sadiť

Ako pestovať – sadiť melóny

Ako pestovať melóny

Ako pestovať melóny je v záhradnícke dobrodružstvo, ktoré spojuje krásu rastlinného sveta s bohatstvom letných lahôdok. V tomto článku sa pustíme do sveta melónov a ukážeme vám, ako si vypestovať vlastné chutné melóny priamo z vášho domáceho záhradného raja.

Melóny sú neodmysliteľnou súčasťou teplých letných dní, prinášajú osvieženie a sladkú chuť, ktorá je ako balzam pre naše chuťové poháriky.

Ak túžite po sladkých, šťavnatých melónoch priamo z vlastnej záhrady, tento článok je pre vás. Pestovanie melónov môže byť potešujúce a odmeňujúce, ak poznáte správne postupy. V tomto sprievodcovi vám ukážeme kroky, ako pestovať melóny od samého začiatku.

Výber správnej pôdy

Melóny milujú dobre drenovanú pôdu s vysokým obsahom organickej hmoty. Vyberte si slnečné miesto so suchou pôdou, kde voda nemá tendenciu stagnovať. Zabezpečte, aby pôda mala neutrálny alebo mierny kyslý pH.

Obdobie sadenia

Letné melóny: Môžete ich siať priamo do pôdy, keď je pôda dostatočne vyhriata, obvykle na konci jari alebo začiatkom leta. Zimné melóny: Saďte ich na jar po skončení mrazov.

Výber odrôd melónu

Pri výbere odrody je dôležité zohľadniť nielen chuť a vzhľad, ale aj klimatické podmienky vo vašom regióne a dostupnosť vhodných semien. Ak máte záujem o konkrétnu odrodu, odporúča sa poradiť sa s miestnymi záhradkármi alebo pestovateľmi, ktorí môžu poskytnúť relevantné rady pre danú oblasť.

  • Galia: Táto odroda má jemné, sladké vnútro s vôňou a chuťou podobnou okurke. Je známa svojou zeleno-žltou kôrou a oranžovým vnútrom.
  • Cantaloupe: Tento melón má hladkú povrchovú kôru a oranžové vnútro, ktoré je sladké a aromatické. Je vhodný pre teplejšie klímy a vyžaduje dostatok slnečného svetla.
  • Watermelon (Okrúhly melón): Vodové melóny sú veľmi obľúbené a existuje mnoho rôznych odrôd. Majú sladké, šťavnaté vnútro a chutia výborne v horúcich letných mesiacoch.
  • Charentais: Tento malý, približne hruškovitý melón pochádza z Francúzska a má aromatické, sladké vnútro s oranžovou farbou.
  • Hami: Melón Hami pochádza z Číny a má jasne bielu, šťavnatú dužinu s jemnou chuťou. Je známy pre svoju osviežujúcu chuť.
  • Ogen: Ďalší francúzsky melón, Ogen, má svetlozelenú kôru a oranžové vnútro. Je sladký a aromatický.
  • Amarillo: Tento melón s chutným oranžovým vnútrom pochádza zo Stredomoria a je odolný voči mnohým chorobám.

Vzdialenosť a spôsob sadenia

Vzdialenosť medzi rastlinami: Melóny majú radi priestor. Udržujte vzdialenosť približne 90 – 120 cm medzi jednotlivými rastlinami.
Vzdialenosť medzi riadkami: Zabezpečte, aby bolo medzi riadkami dostatok miesta, ideálne 180 – 240 cm. To zabezpečí, že rastliny nebudú súperiť o svetlo a výživu.

Ako vedieť kedy sú melóny zrelé

Melóny sú pripravené na zber, keď získajú intenzívnu farbu, vonkajšia šupka sa stane mierne mäkkou a stonky sa ľahko odtrhnú.
Zber melónov robíme zvyčajne ostrým nožom tak, že opatrne odrežte melón od stonky. Uistite sa, že zanecháte malý kúsok stonky pripojený k melónu.

Je melón zelenina?

Melón nie je zelenina, ale ovocie. Botanicky sa radí medzi bobule. Ovocie melóna vzniká zo spodnej časti kvetu a obsahuje semená. Napriek tomu, že melóny môžu byť často zaradené medzi ovocie, niektorí ľudia ich môžu považovať za zeleninu kvôli ich chuti a použitiu v pikantných pokrmoch.

Je zaujímavé, že rozlišovanie medzi ovocím a zeleninou nie je vždy jednoznačné. V každodennom jazyku sa môžu niektoré plody, vrátane melónov, chápať ako zelenina na základe ich chuti a použitia v kuchyni. Vo vede a botanike však melóny patria medzi ovocie.

GALÉRIA

Ako pestovať melóny

Pamätajte, že pri pestovaní melónov je dôležité udržiavať pravidelné zalievanie a sledovať prípadné napadnutie škodcami. S touto jednoduchou príručkou sa môžete tešiť na sladké úspechy vlastného melónového záhradníctva.