Blog
Čo sadiť a vysievať vo februári? Najlepšie plodiny pre začiatok sezóny

Čo sadiť a vysievať vo februári? Február je mesiac, keď sa záhradkári začínajú pripravovať na novú sezónu. Hoci vonku môžu ešte panovať mrazy, v skleníkoch, na parapetoch a v studených pareniskách už môže prebiehať prvý výsev. Správne načasovanie výsadby a výsevu môže výrazne ovplyvniť kvalitu a veľkosť úrody. Pozrime sa na to, aké plodiny je vhodné sadiť a vysievať v tomto mesiaci. Štart sezóny začína.
Výsev v interiéri – pripravujeme priesady
Niektoré druhy zeleniny majú dlhú vegetačnú dobu, preto je vhodné ich sadiť a vysievať v interiéri, aby boli v čase výsadby dostatočne silné a odolné. Priesady vyžadujú dostatok svetla a stabilnú teplotu, preto ich umiestnite na svetlé miesto a v prípade potreby doplňte umelé osvetlenie.
Paprika, feferónka a čili – na klíčenie potrebujú vyššiu teplotu, preto je dobré ich pestovať v interiéri alebo vyhrievanom skleníku. Pri nedostatku svetla sa môžu rastliny vyťahovať, preto je dôležité zabezpečiť im dostatok svetla a mierne nižšiu teplotu po vzídení.
Paradajky – skoré odrody sa môžu začať predpestovávať, aby boli pripravené na výsadbu do skleníka v apríli. Pri sadení dbajte na výber kvalitného substrátu a primeranú zálievku, aby ste predišli plesniam.
Baklažán – má dlhú vegetačnú dobu, preto je jeho predpestovanie nutné. Klíčenie trvá dlhšie, často 2 – 3 týždne, preto je dôležité začať včas.
Zeler stonkový a zeler buľvový – vyžadujú skorý výsev, keďže rastú pomaly. Zeler patrí medzi náročnejšie plodiny na pestovanie zo semien, preto sa odporúča nechať ho klíčiť pri vyššej vlhkosti a teplote okolo 18 – 22 °C.
Tip: Ak chcete podporiť silný rast koreňového systému, priesady môžete po niekoľkých týždňoch presadiť do väčších nádob.
Výsev do studených parenísk a skleníkov
V pareniskách a skleníkoch je možné siať aj niektoré rýchlo rastúce druhy. Aj keď sú nočné teploty ešte nízke, počas slnečných dní sa vnútorná teplota v skleníku môže výrazne zvýšiť, čo podporuje rast.
Šaláty (hlávkový, ľadový, baby leaf, lollo biondo, batávia) – odolávajú chladu a rýchlo rastú. Pri predpestovaní v skleníku môžete postupne zberať mladé listy už po niekoľkých týždňoch.
Špenát – vhodný na skoré jarné pestovanie. Najlepšie sa mu darí pri teplotách okolo 5 – 15 °C, preto ho môžete vysiať do skleníka alebo pareniska už vo februári.
Rukola, valeriánka, čakanka kučeravá – znesú aj nižšie teploty a rastú rýchlo. Valeriánka je výborná na zimné pestovanie, pretože znáša aj mrazy.
Reďkovka a reďkev – skoré odrody môžu byť vysiate na rýchlu jarnú úrodu. Pri výseve do skleníka dbajte na dostatok svetla, aby sa rastliny nevyťahovali.
Tip: Ak chcete mať úrodu priebežne, vysievajte semienka v menších dávkach každé dva týždne.
Výsadba cibuľovín
Ak to počasie dovolí, vo februári môžeme začať s výsadbou cibuľovín, ktoré dobre znášajú chlad.
Cesnak – zimné odrody môžu byť vysadené pri vhodných podmienkach. Ak ste nestihli jesennú výsadbu, môžete ešte v miernejších oblastiach sadiť jarné odrody.
Cibuľa zimná a jarná – v miernejších oblastiach sa dá začať s výsadbou do voľnej pôdy. Ak je pôda ešte zamrznutá, môžete ju pred výsadbou prikryť čiernou fóliou, aby sa rýchlejšie zohriala.
Tipy na februárovú starostlivosť o záhradu
Príprava pôdy – Ak je pôda bez snehu a nemrznú nočné teploty, môžete začať s jej prekyprením a pridávaním kompostu.
Strihanie stromov a krov – Február je ideálny čas na zimný rez ovocných stromov a viniča.
Ochrana pred mrazom – Ak hrozia silné mrazy, chráňte citlivejšie rastliny netkanou textíliou.
Výsev do miniskleníkov a výsevníkov – Ak nemáte veľa priestoru, môžete si na parapete vytvoriť miniskleník zo starých plastových obalov.
Február je ideálny čas na plánovanie a prípravu na aktívnu sezónu. Skoré výsevy a predpestovanie nám zabezpečia silné rastliny pripravené na výsadbu, keď príde teplejšie obdobie.