Rukola

Stanovište

Polotieň

,

Slnečné

Výsev v skleníku

Február

,

Marec

,

Apríl

Výsev na záhon

Máj

,

Jún

,

Júl

Výsadba vonku

Marec

,

Apríl

,

Máj

,

Jún

,

Júl

,

August

Zber úrody

Máj

,

Jún

,

Júl

,

August

,

September

Popis
Kalendár záhrady

Rukola

Rukola je malá rastlina s jemnými listami a charakteristickou vôňou. Jej chuť je horkastá, no zároveň osviežujúca a veľmi chutná. Rukola sa v poslednej dobe stala populárnou súčasťou mnohých jedál, a to nielen pre svoju chuť, ale aj pre svoje zdravotné výhody. V kuchyni sa rukola najčastejšie používa v šalátoch, kde jej chuť dokáže dobre zladené s ostatnými ingredienciami.

Stanovište slnečné

Správne určenie stanovišťa môže zabezpečiť lepšiu úrodu.

Stanovište polotieň

Výber stanovišťa závisí na potrebách jednotlivých druhov zeleniny.

Výsev v skleníku

Po výseve v skleníku môžu byť rastliny presadené na miesto v záhrade.

Výsev na záhon

Správna príprava pôdy a správny čas výsevu sú kľúčové.

Výsadba vonku

Výsadba vonku je proces presádzania rastlín, ktoré boli pestované v skleníku.

Obdobie zberu

Správne určenie obdobia zberu je dôležité pre správnu chuť.

Rukola sa môže tiež pridať do sendvičov, pizze, cestovín alebo ju použiť ako ozdobu na polievky. Okrem toho sa dá rukola použiť aj na prípravu pesto omáčky alebo ako dochucovadlo k mäsu.

Okrem svojej chuti má rukola aj vysokú nutričnú hodnotu. Obsahuje množstvo vitamínu K, vitamínu A, vitamínu C a kyseliny listovej. Taktiež je bohatá na antioxidanty a obsahuje minerály ako vápnik, železo a draslík. Rukola môže pomôcť pri detoxikácii organizmu, zlepšení trávenia a posilnení imunitného systému. Využitie rukoly v kuchyni a jej zdravotné výhody sú len niektoré z mnohých zaujímavostí, ktoré sa týkajú tejto skvelé zeleniny.

Rukola je pôvodom z južnej Európy a západnej Ázie a patrí do rodiny kapustových rastlín. Rastie rýchlo a je veľmi nenáročná na pestovanie, preto sa často pestuje aj v domácich záhradách. Existuje niekoľko druhov , z ktorých sa najčastejšie vyskytuje rukola divá (Eruca sativa).

Okrem svojich zdravotných výhod sa používa aj v tradičnej medicíne. Napríklad v Taliansku sa už stáročia používa na zlepšenie trávenia a ako liek na anémiu. V Číne sa rukola tradične používa na liečenie kašľa, pretože obsahuje protizápalové látky.

Ďalšou zaujímavosťou je, že rukola obsahuje isothiocyanáty, ktoré majú protirakovinové účinky. Tieto látky podporujú bunky imunitného systému a môžu pomôcť pri prevencii a liečbe niektorých druhov rakoviny.

Rukola je tiež skvelým zdrojom vlákniny, ktorá pomáha udržiavať zdravý tráviaci systém a znižuje riziko ochorení srdca a ciev. Vysoký obsah vitamínu C tiež pomáha posilňovať imunitný systém a znižovať zápal v tele.

Vzhľadom na svoje výhody a vynikajúcu chuť sa stala veľmi populárnou nielen v Európe, ale aj v Amerike a Ázii. Mnohé reštaurácie ju používajú ako kľúčovú zložku svojich jedál a jej pestovanie sa stáva čoraz obľúbenejším aj u domácich záhradkárov.